poniedziałek, 7 grudnia 2020

"Liczby losowe w C++"

  •  Zgadnij jaka to liczba:
Przebieg kodowania:




Rezultaty kodowania:




  • Totolotek:
Przebieg kodowania:




Rezultaty kodowania:




  • Losowanie bez powtórzeń:
Przebieg kodowania:




Rezultaty kodowania:











poniedziałek, 23 listopada 2020

"Pętle w C++"

  •  Odliczanie:

Przebieg kodowania:



Rezultaty kodowania:



  • Pętla imion:

Przebieg kodowania:




Rezultaty kodowania:




  • Bakterie:

Przebieg kodowania:



Rezultaty kodowania:


















poniedziałek, 12 października 2020

"Program Cukierki"

Krótki opis programu Code Blocks:

Code Blocks jest średnio zaawansowanym programem programistycznym(środowiskiem programistycznym), napisany został w całości językiem C++, w swym działaniu wykorzystuje wieloplatformowe biblioteki wxWidgets. Program obsługiwany jest na m.in. systemach takich jak Linux, MacOS, ale przede wszystkim na najpopularniejszym z nich, czyli Windowsie. Niemal całe środowisko tego programu zbudowane jest przy pomocy pluginów, których zadaniem jest rozszerzanie jego funkcjonowania.

Przebieg kodowania:




Wyniki pracy:





poniedziałek, 28 września 2020

Programowanie, języki programowania oraz jego podstawy:

Czym jest programowanie?

Programowanie komputerów – proces tworzenia programu komputerowego. Kod źródłowy jest napisany w języku programowania. Między programistami trwają debaty, czy programowanie komputerów jest sztuką, rzemiosłem czy procesem inżynieryjnym.



Czym są tzw. języki programowania?

Językami programowania nazywamy zbiory zasad określających, kiedy ciąg symboli tworzy program komputerowy oraz jakie obliczenia opisuje.

Zastosowanie w obecnej programistyce:

Obecnie na świecie istnieją tysiące języków programowania i każdego roku powstają nowe. Od języków naturalnych odróżniają się wysoką precyzją oraz jednoznacznością. Człowiek podczas komunikacji między sobą stale popełnia niewielkie błędy lub pozostawia niedomówienia wiedząc, że drugi rozmówca najczęściej go zrozumie. Maszyny wykonują zadania dokładnie, dlatego każdą czynność trzeba opisać ściśle krok po kroku, ponieważ komputer nie potrafi dociec, co programista miał na myśli.

Wyróżniamy wiele różnych języków programowania, oto kilka z nich:

  • JavaScript,

  • HTML/CSS,

  • SQL,

  • Python,

  • Java,

  • Bash/Shell/Power Shell,

  • C#,

  • PHP,

  • C++,

  • Script,

  • C,

  • Ruby,

  • Go,

  • Assembly, 

  • Swift'

  • Kotlin,

  • R,

  • VBA.




Zastosowanie poszczególnych języków programowania:
  • JavaScript, język najczęściej stosowana na stronach internetowych.

  • Java jest najczęściej używana w backendowych systemach aplikacji internetowych.



  • Python jest używany w wielu obszarach, od web developmentu, przez automatyzację zadań, aż po analizę danych. Dzięki swojej czytelności i uniwersalności, jest on używany zarówno przez małe, średnie, jak i duże firmy.



  • PHP jest skryptowym językiem programowania, który wykorzystuje się głównie do tworzenia stron internetowych i aplikacji.



  • C++ jest używany między innymi o grach czy internecie rzeczy. C++ jest także używany między innymi stosowany także przez zaawansowane bazy danych, klientów-serwery czy aplikacje komputerowe.



  • C# był stworzony i jest najczęściej stosowany do pisania aplikacji na systemy Windows, ale odkąd .NET framework trafił na systemy Linux i Mac możliwe jest tworzenie natywnego oprogramowania w tym języku praktycznie na każdą platformę.




Kim są programiści i co im zawdzięczamy:

Mianem programistów określa się też projektantów oprogramowania, inżynierów oprogramowania, analityków systemów czy też projektantów stron internetowych, nazywanych również web-deweloperami i webmasterami. Jest to jednak pewne uproszczenie, ponieważ zawody te wymagają wielu innych umiejętności, oprócz samego programowania. O ile podział ten jest dobrze zarysowany za granicą, w Polsce panuje większa swoboda w wyborze nazw zawodu.




Podstawowe zasady programowania:

  • Single responsibility principle – zasada pojedynczej odpowiedzialności.
  • Open/closed principle – zasada otwarte – zamknięte.
  • Liskov substitution principle – zasada podstawiania Liskov.
  • Interface segregation principle – zasada segregacji interfejsów.
  • Dependency inversion principle – zasada odwrócenia zależności.

Pierwsze kroki w programowaniu- czyli jak dobrze zacząć swoją przygodę z programowaniem:







środa, 6 maja 2020

ANTYWIRUS

Obecnie korzystam z programu Avast Antivirus, ale teraz pozwólcie, że go opiszę:

Avast Antivirus to program antywirusowy którego producentem jest czeska firma Avast Software, działająca od roku 1991. Pierwsza wersja programu została opublikowana w roku 1988. Dostępny jest w 43 wersjach językowych, w 186 krajach. Program dostępny jest w czterech wersjach: Free Antivirus, Pro Antywirus, Internet Security oraz Premier. Program jak przystało posiada oczywiście automatyczne i w miarę częste aktualizacje. Istnieją niestety wyłącznie wersje płatne tego programu, ale istnieje również coś takiego jak rok próbny w którym korzystanie z Avast'a jest zupełnie bezpłatne po tym okresie możemy sami zdecydować czy chcemy przedłużyć ten okres, czy nie. Sam mogę polecić to oprogramowanie, ponieważ korzystam z niego już dobre kilka lat jak i na tym tak i na wszystkich moich wcześniejszych urządzeniach nie sprawia mi on większych problemów, a sam program po otwarciu jest bardzo oczywisty oraz prosty w obsłudze. Jak widać na załączonym obrazku jest także bardzo czytelny co ułatwia korzystanie.



piątek, 10 stycznia 2020

Fotografia analogowa i cyfrowa:

Fotografia (rysować, pisać; rysowanie za pomocą światła) – zbiór wielu różnych technik, których celem jest zarejestrowanie trwałego, pojedynczego obrazu za pomocą światła.



Zdjęcia analogowe wciąż mają swoich wiernych fanów. Nic dziwnego, bo takie fotografie mają niepowtarzalny urok. Przeglądanie albumu ze zdjęciami sprawia o wiele więcej radości, niż oglądanie tych zgromadzonych w komputerze czy telefonie. Choć fotografia analogowa jest trudniejsza do wykonania, a wywołanie zdjęć wymaga więcej zachodu, są tego warte.


Fotografia cyfrowa – fotografia polegająca na zachowaniu wybranego kadru w postaci cyfrowej, a nie, jak w fotografii, na utrwaleniu go na chemicznym nośniku światłoczułym. Do wykonywania zdjęć, w odróżnieniu od fotografii tradycyjnej (nazywanej nieprawidłowo analogową), gdzie stosuje się klasyczny aparat fotograficzny, służy sprzęt o odmiennej konstrukcji, a mianowicie cyfrowy aparat fotograficzny.


Ludzkie oko to najdoskonalsze znane urządzenie służące do rejestracji obrazu. Soczewki, przesłony i matryce najnowocześniejszych kamer i aparatów tylko próbują dorównać temu, co stworzyła natura.


Podstawowa jednostka w aparatach, czyli MPXI:

Megapiksel (skrót: MpxMpix) – wielkość opisująca liczbę elementarnych punktów matrycy CCD Przedrostek mega oznacza milion, a zatem jeden megapiksel to jeden milion pikseli odwzorowanych przez matrycę. Jednostka ta jest używana najczęściej w cyfrowych aparatach fotograficznych i kamerach wideo oraz telefonach komórkowych jako jednostki obrazującej możliwą wielkość tworzonego obrazu.



Ciemnia fotograficzna – miejsce służące do obróbki chemicznej materiałów fotograficznych: negatywów, pozytywów, zwanych inaczej odbitką, i diapozytów w procesie wywołania tych materiałów w fotografii tradycyjnej. W ciemni wywoływane są także duże klisze fotograficzne używane m.in. w fotografii rentgenowskiej.




Matryca CMOS – układ wielu elementów światłoczułych wykonany w technologii CMOS.



Podstawowe rodzaje (formaty) plików graficznych:

JPEG, JPG

Najbardziej popularny format plików graficznych. Największą zaletą jest możliwość kompresji, jednak skompresowany plik straci sporo jakości. Oznacza to, że plik zachowany w formacie jpg będzie znacznie gorszej jakości niż oryginał. JPG nie pozwala na zachowanie przezroczystości obrazu oraz nie zapisuje animacji.

GIF

Pozwala na zachowanie wielu obrazów, w celu przedstawienia ich później jako animacji. Pliki w formacie gif obsługują przezroczystość monochromatyczną, czyli taką, gdzie każdy piksel jest przezroczysty lub nie. Zakres kolorów obsługiwanych przez pliki gif jest znacznie ograniczony.

PNG

Format najodpowiedniejszy do zapisywania plików z elementami przezroczystości. Dzięki formatowi PNG można zapisać grafikę bez większej straty jakości obrazu.

RAW

Format raw zachowuje najwyższą jakość oferowaną przez producenta aparatu fotograficznego, pozwalając użytkownikowi na dokładną obróbkę fotografii. Pliki zapisane w tym formacie zazwyczaj zajmują dużo miejsca.

Grafika wektorowa

Formaty obsługujące grafikę wektorową zapisują obraz w formie figur geometrycznych (w przypadku grafik dwuwymiarowych), lub brył geometrycznych (w przypadku grafiki trójwymiarowej). Takie formaty to np.:

SWF

Ten format stosuje się w przypadku zapisu z przeznaczeniem do prezentacji na stronach www. Format ten obsługuje również pliki graficzne w formie animacji. Tworzone i edytowane są przy pomocy płatnych programów, np. Adobe Flash, mogą zawierać przezroczystości. Do wyświetlania takiego pliku w przeglądarce potrzebna jest odpowiednia wtyczka.

SVG

Tak jak w przypadku plików SWF format SVG zapisuje zarówno pliki statyczne jak i animacje, z możliwością zapisu przezroczystości, gradientów itp. Różni się on od SWF możliwością tworzenia i edycji obrazów w darmowych programach, takich jak np. Inkscape.